
Publikované 16. 09. 2020
Ku koncu roka 2020 končí prechodné obdobie medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska. Počas prechodného obdobia medzi oboma stranami stále platí legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie.Od 01.01.2021 sa však môže všetko zmeniť, čo bude mať výrazný vplyv na všetky právnické a fyzické osoby majúce rôzne obchodné vzťahy so Spojeným kráľovstvom, ako aj ostatné fyzické osoby. Počas prechodného obdobia prebiehajú vzájomné rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktoré určia, ako sa bude postupovať od začiatku ďalšieho roku. Aktuálne nie je známe, či sa strany vzájomne dohodnú a ako bude prípadná dohoda vyzerať. Preto je dôležité vedieť a vopred sa pripraviť na možné uplatňovanie colných predpisov od 01.01.2021.
Zmeny, ktoré môžu od 01.01.2021 nastať sme rozdelili do jednotlivých skupín.
Uplatňovanie colných predpisov
Ak EÚ a Spojené kráľovstvo nedospejú ku koncu prechodného obdobia k dohode o budúcich vzťahoch alebo k dohode o voľnom obchode, vzájomné obchodné vzťahy sa budú riadiť len pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WHO). To znamená, že Spojené kráľovstvo bude v očiach EÚ zaradené medzi tretie krajiny a opatrenia, ktoré sa budú v rámci obchodu uplatňovať budú také, ako s inými tretími krajinami, napr. USA. Pri obchodovaní s tovarom budeme musieť rátať s dovozným clom, rôznymi colnými formalitami a postupmi pri prepúšťaní tovaru. Import tovaru zo Spojeného kráľovstva a export tovaru do Spojeného kráľovstva bude podliehať colnému dohľadu a colným kontrolám.
Turisti si budú môcť doviezť do EÚ len obmedzené množstvo tovarov, predovšetkým tabakových výrobkov a alkoholických nápojov, bez toho aby boli povinní zaplatiť clo, DPH a spotrebnú daň. Batožina cestujúcich sa môže stať predmetom colnej kontroly.
Podnikatelia, ktorí budú obchodovať so Spojeným kráľovstvom na pravidelnej báze, budú môcť požiadať colný úrad o povolenie využívať zjednodušené postupy v colnom konaní. Kontrolám po prepustení, ktorými colné orgány overujú presnosť a úplnosť informácií, sa však nevyhnú.
DPH
V súlade so smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH bude vývoz tovaru z EÚ do Spojeného kráľovstva oslobodený od DPH, zatiaľ čo pri dovoze tovaru zo Spojeného kráľovstva do EÚ bude povinnosť účtovania DPH.
Zdaniteľné osoby usadené v treťom štáte, ktoré poskytujú telekomunikačné služby, služby televízneho a rozhlasového vysielania alebo elektronické služby nezdaniteľným osobám v EÚ a sú v rámci režimu MOSS (zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta) registrované v Spojenom kráľovstve, sa budú musieť zaregistrovať v rámci MOSS v niektorom z členských štátov EÚ.
Zruší sa možnosť elektronického požiadania o vrátenie DPH u zdaniteľných osôb usadených v Spojenom kráľovstve, ktoré nakupujú tovar a služby alebo dovážajú tovar podliehajúci DPH v členskom štáte EÚ. Vrátenie si budú musieť nárokovať v súlade so smernicou Rady 86/560/EHS.
Členský štát, v ktorom spoločnosť so sídlom v Spojenom kráľovstve vykonáva zdaniteľné transakcie, môže žiadať, aby spoločnosť určila daňového zástupcu ako osobu povinnú odviesť DPH.
Priame dane
Skončením prechodného obdobia sa už nebude prihliadať na legislatívu EÚ a v oblasti priamych daní je potrebné vychádzať z dvoch právnych predpisov:
- Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov;
- Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej medzi Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska a Slovenskou republikou.
Zmeny, ktoré čakajú týchto daňovníkov budú najmä v týchto oblastiach:
- oslobodenie úrokov a licenčných poplatkov (§ 13 ods. 2 písm. f.) a h));
- oslobodenie daňového bonusu a ostatných príjmov (§ 9 ods. 2 písm. b) a n));
- príjem plynúci z nadobudnutia akcií ako predmet dane (§ 3 ods. 2 písm. d) a § 12 ods. 7 písm. d));
- uplatnenie inštitútu zabezpečenia dane (§ 44);
- uznateľnosť daňových výdavkov (§ 19 ods. 3 písm. k);
- osobitná úprava pre platenie dane v splátkach pri „exit tax“ (§ 17g).