
Publikované 11. 09. 2024
– Jeanette Winterson
Teraz si poďme predstaviť krátky zoznam kníh, ktoré sú z môjho pohľadu pre účtovníkov ako stvorené. Od našej branže sa však moc nevzdialime.
- Psychológia peňazí (Morgan Housel, rok 2022)
- Veľké myšlienky – ekonómia (kolektív autorov, rok 2023)
Kniha má veľa čo ponúknuť aj odborníkom, takže ju určite odporúčam všetkým – zvedavým laikom, študentom, či účtovníkom :) Ja som si po prečítaní tejto knihy zopakovala základné teórie fungovania ekonomiky a priznám sa, že na základe prirovnaní a ilustrácií som niektorým teóriám NAOZAJ porozumela až teraz.
- Moc faktov (Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Roslingová Rönnlundová, rok 2019)
Akú moc majú fakty? Alebo lepšia otázka, akú moc majú fakty nad vami? Táto inšpiratívna kniha, ktorá bola ocenená osobnosťami ako Bill Gates či Barack Obama vám určite zmení pohľad na svet. Je to aj jej účelom. V úvode knihy si vás autor otestuje trinástimi všeobecnými otázkami, ktorými si preverí váš názor na svet. Možno vás prekvapí, ako v teste obstojíte. V knihe sa nám postupne snaží ukázať, že fakty, ktoré prijímame na dennej báze sa dajú vysvetliť aj inak, ako si ich vysvetľujeme my. Médiá, predsudky, či konzervatívne myslenie môžu spôsobiť, že svet vnímame v oveľa horšom stave, v akom sa reálne nachádza.
Hans Rosling (autor) o knihe povedal: „Táto kniha je môj posledný zápas v celoživotnom boji so zničujúcou globálnou nevedomosťou. V predchádzajúcich bitkách som sa vyzbrojil obrovskými súbormi dát, šikovným softvérom, energickým štýlom prednášania a švédskym bajonetom. Nestačilo to. Dúfam však, že táto kniha splní svoje poslanie.“
- Bohatý otec chudobný otec (Robert Kiyosaki, Sharon Lechter, rok 1997)
Rober Kiyosaki, úspešný spisovateľ a podnikateľ v knihe opisuje, ako sa naučil efektívne pracovať s peniazmi. Príbeh začína jeho detstvom, ktoré bolo ovplyvňované dvomi významnými mužmi – bohatým otcom a chudobným otcom. „Jeden hovorieval: „Mám veľkú rodinu, o ktorú sa musím starať, a to je dôvod, prečo nie som bohatý.“ Druhý tvrdil iné: „Mám veľkú rodinu, o ktorú sa musím starať, a to je dôvod, prečo musím byť bohatý.““ Upozorňujem, že chudobný otec nebol naozaj chudobný, ale autor ho za chudobného považoval. Prečo tomu tak je vysvetľuje v knihe. Robert Kiyosaki vyvracia knihou mýtus, že vysoké príjmy z vás spravia boháča, spochybňuje predstavu o dome ako o majetkovej hodnote, vysvetľuje rozdiel medzi aktívom a pasívom a mnoho iného... „Jeden bol presvedčený o tom, že náš dom je našou najväčšou investíciou a naším najväčším aktívom. Druhý na to povedal: „Môj dom je pasívum a pokiaľ je váš dom vašou najväčšou investíciou, potom máte problém.““
„Najmocnejším aktívom, ktoré všetci máme, je naša myseľ. Ak je dobre trénovaná, môže vytvoriť obrovské bohatstvo.“ Robert Kiyosaki, 1997
- Inspirace Baťa (Gabriela Končitíková, 2021) – v českom jazyku
Ale nie o tomto je táto kniha. Insipirace Baťa vám ponúkne nový pohľad na Baťovskú filozofiu a dá vám návod, ako začať s budovaním seba samého, zmenou životných postojov a vnímania sveta. „Nevybudoval jsem podnik, vybudoval jsem člověka a ten vybudoval podnik.“ Vďaka krátkym príbehom zo života Tomáša Baťu spoznáte pravú podstatu jeho osobnosti. Kniha je rozdelená do štyroch častí, kde sa každá z nich venuje jednej z oblastí ľudskej bytosti – telo, myseľ, duša a vzťahy.
„Nehledejte štěstí, začněte jej tvořit. Nebudete tak odkázaní na náhodu, zda jej někde, v někom nebo něčem najdete – vytvoříte si jej sami.“ Tomáš Baťa
- Aké drahé je zadarmo (Dan Ariely, rok 2020)
Táto kniha podnieti vaše myslenie a zároveň vás zabaví. Nájdete v nej všetko od placeba až po radosť z pitia koly. Autor využíva mnoho príkladov z praxe, na ktorých ukazuje ako často konáme iracionálne. Asi najmagickejším slovom, ktoré nás tak núti konať je slovo ZADARMO. Pôsobí na nás ako magnet. Veď kto by nechcel dostať niečo zadarmo. Myslíme si, že sme urobili výhodnú kúpu, keď sme získali zľavu 1+1 zadarmo, alebo sme doplatili to jedno euro za záruku, ktorá inak stojí 20 eur. Bolo to naozaj také výhodné? Autor vás možno donúti popremýšľať a uvedomiť si, že nie všetky naše rozhodnutia v oblasti nákupov sú najvýhodnejšie, aj keď si to v daný moment myslíme.

Vzhľadom na to, že sme účtovná kancelária plná šikovných účtovníčok :), povedala som si... kde inde nájdem najlepšie recenzie na knihy pre účtovníčky, ak nie u nás?
Otázka bola jednoduchá: „Aká je tvoja najobľúbenejšia kniha?“
Tánička, 63 rokov
Egypťan Sinuhe (Mika Waltari)
Kniha predstavuje formu pamätí, ktorých cieľom je ospravedlnenie vlastných skutkov pred svojim svedomím. Dej sa odohráva v Egyte koncom 18. dynastie. Hlavnou postavou je Sinuhe, ktorého život čitateľ sleduje od detstva, počas jeho štúdia lekárstva a na jeho cestách až po jeho zúčastnenie sa búrlivých udalostí Achnatonovej reformy a nakoniec jeho starobu. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti svojej vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládcov.
Ivka, 46 rokov
Tarzan z rodu opíc (Edgar Rice Burroughs)
Tak túto knihu, resp. príbeh nemusím asi nikomu predstavovať. Neuveriteľný príbeh Tarzana pozná každý z nás, či už z knihy alebo z filmu/rozprávky. Priznám sa, že ja osobne som knihu nečítala. Príbeh však dobre poznám zo svojho detstva. Patril medzi moje najobľúbenejšie, tak ako to je aj u Ivky doteraz. Ku knihe sa vždy veľmi rada vráti a jej čítaním sa tak prenesie do detských čias a pripomenie si krásne spomienky.
Lenka, 25 rokov
Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)
Malý princ – kniha, ktorú by si mal prečítať snáď každý, bez ohľadu na to, aký žáner alebo tému obľubuje. Knižka je veľmi útla – človek ju dokáže prečítať na posedenie, za to má tak hlbokú myšlienku a význam, ktorý prinesie do života každého čitateľa. Kniha obsahuje aj množstvo krásnych citátov. Podľa Lenky je táto kniha vhodná pre čitateľa v každom veku, a práve, odporúča ju prečítať viackrát za život, pretože v každom veku, v každej situácii si čitateľ z knižky vezme to, čo potrebuje.
Nezabudnite... „Najlepšie vidíme iba srdcom. To, čo je najdôležitejšie, je pre oči neviditeľné.“
Renátka, 41 rokov
Cirkadiánny kód (Satchin Panda)
Hovorí vám niečo veda o cirkadiánnych rytmoch? Ide o multidisciplinárny odbor, na ktorom sa podieľajú biológovia, cvičební fyziológovia, matematici, psychológovia, bádatelia v oblasti spánku, odborníci na výživu a mnoho iných odborníkov. Ich spoločné pozorovania radikálne zmenili spôsob chápania toho, ako optimálne funguje naše telo a myseľ. Nazvali to cirkadiánny kód, ktorý keď si osvojíte, docielite malé zmeny toho, ako spíte, jete, pracujete, učíte sa, cvičíte a osvetľujete svoj domov, a tie následne spôsobia veľký rozdiel v každom aspekte vášho zdravia.
Renátka odporúča danú knihu všetkým. Cirkadiánny kód je celkovo iný pohľad na náš každodenný život a dokazuje, že stačí vykonať jednoduché životné zmeny a obnovíme si tak náš životný rytmus.
Denisa, 28 rokov (autor článku)
Mastičkár (Tadeusz Dołęga-Mostowicz)
Možno pre mnohých z vás známy príbeh uznávaného chirurga Wilczura, ktorý sa po strate pamäti stane tulákom. Dlhé roky sa potuluje po dedinách a lieči ľudí bez toho, aby vedel odkiaľ sa v ňom nabrali liečiteľské schopnosti.
Príbeh ukazuje cestu úspešného človeka, ktorý z ničoho nič príde o všetko a musí začať doslovne od nuly. Tak ako mu na začiatku život doprial, vzápätí mu všetko vzal. Wilczur, navzdory svojmu osudu, pokračuje na svojej ceste a hľadá zmysel svojho života, okrem toho nachádza aj dobro a lásku k človeku. Príbeh je plný bolesti, ale aj hlbokej ľudskosti a skromnosti so šťastným koncom.
„A čo teda robíš?.... „Niečo hľadám.“.... „A čo hľadáš?“.... „Nepamätám si“...
Verím, že si každý z vás zo zoznamu nájde knihu, ktorá ho zaujala a dopraje si tak možno trochu relaxu, alebo (aj) nových poznatkov a pohľadov na náš každodenný život.